Teklif al, tasarruf yap

Bahçeleriyle ilgilenmeyi ; çiçekleri sulamayı, çimleri biçmeyi sevenler olduğu gibi ev sahiplerinin çoğu ilgilenecek vakti ve enerjiyi bulamaz. Bu sebeple çimler yavaşça solar; boyu istenmeyen uzunluklara erişir veya yabani otlar yetişir. Çimler istenmeyen hale geldiğinde bahçenizi tüm verimiyle kullanamazsınız ve temizletmek de pahalıya patlayabilir. Böyle bir durumda suni çim kullanmayı tercih edebilirsiniz. Suni çim eforsuz bir şekilde her mevsim bahçenizi canlı ve sağlıklı gösterir. Bu sayfada sizin için suni çim döşemeye karar verdikten sonra atacağınız adımları ve oluşabilecek toplam maliyetler hakkında bilgileri derledik.

Bahçe

  
Sizin için tam maliyet nedir?

Halihazırda ekili bitkilerin kaldırılması

Bahçenize suni çim döşemeye karar verdiğinizde, ilk etapta dikkat etmeniz birkaç detay vardır. Çoğu zaman halihazırda bahçenizde bulunan gerçek bir çimin tamamen kaldırılması gerekir. Özellikle çürüyen ve yabani otlarla dolu olduğunda, her halükarda  kurtulmak istersiniz. Bahçeyle uğraşmaya ilginiz varsa bu otlardan kendiniz de kurtulmayı seçebilirsiniz ancak bahçenin tamamının iyice arındığından emin olmanız gerekecektir. Bu sebeple mülk sahipleri genellikle profesyonellerle çalışmayı tercih eder.

Suni çim döşenecek zemin 

Bahçenizde siyah toprak varsa, suni çim saha yerleştirebilirsiniz. Ancak, bunun sorunlara neden olma ihtimali yüksektir. Siyah toprak bir alt tabaka, suni çim için bir alt tabaka olarak pek uygun değildir. İyi bir alt tabakanın süzme etkisi vardır. Eğer kurulu bir drenaj altlığınız yoksa, yağmur fırtınası sırasında sentetik çiminizin yüzeyinde su birikmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu, suni çimin kalitesini etkileyecek ve sorunlar bir noktada hesaplanamaz hale gelecektir. Ayrıca suni çiminizdeki küf ve yosun büyümesi gibi beklemediğiniz kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

 

Kendiniz bir suni çim döşemeye karar verdiğiniz zaman, döşeme işlemi bittikten sonra çimlerinizdeki her darbeyi hissedebileceğinizi göreceksiniz. Suni çiminizin altındaki her boşluğu, yumruyu üst yüzeyde hissedeceksiniz. Bu nedenle suni çim sahanızın altındaki yüzeyi sıkılaştırmanız önemlidir. Bu birçok mülk sahibi için oldukça büyük bir iştir, bu nedenle sentetik çimin baz döşemesiniz profesyonele yaptırmak daha doğru bir tercih olacaktır. Bir sentetik çim tedarikçisi, genellikle az önce tartıştığımız tüm hususlarda size yardımcı olabilecek kendi kurulum ekibine sahiptir. Döşeme sırasında oluşabilecek ortalama maliyetleri sizin için listeledik.

İşlemler İçeriği İşin metrekare başına fiyatı 
Eski çimlerinizi kaldırın Eski çimleri kesmek, kara toprağı 5 cm’ye kadar kazmak,

Kara toprağı ve eski çimleri çıkarın

8,50 ₺
Suni çim sahanız için bir yüzey döşemek Substrat için karışık granülün teslimi,

karışık granül dağıtın,

toprağa karışık granül yayılır,

Bir tırmıkla karışık granülü kabaca hizalayın

7,50 ₺
Suni çim döşeme Titreşimli yüzey,

Alt tabakayı ince bir şekilde düzleştirin,

Yüzeyi bir su terazisi ile düzleştirin,

Basınç dağıtım bezi döşeyin,

Suni çimlerin döşenmesi,

Suni çimi kesip yapıştırın,

Kuvars kumu sermek ve işi müşteriye anlatmak

9.00 ₺ metrekare başına

 

  • Suni çim sahanızın alt tabakası ; Suni çim sahanız sadece çocukların güvenli  bir şekilde oynaması için tasarlanmışsa, ancak bunun için yüksek standartlar belirlemediyseniz, tüm hazırlık çalışmalarını yaptırmak zorunda değilsiniz. Yüzeyin işlem yapılmaya uygun olması için gereken birkaç ön hazırlığı kendiniz de yapabilirsiniz.
  • Sentetik çim bahçenizi yıllarca bozulma yaşamadan kullanmak istiyorsanız, o zaman temel kurma işlemini de profesyonellere devretmek daha doğru bir tercih olacaktır. Bu şekilde yıllarca suni çiminizin tadını çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz.

Suni çim döşemesinde toplam maliyet nasıl oluşur?

Yaptığınız seçimlere göre suni çim kurmak için ne kadar ödeyeceğinizi siz belirlersiniz. Bazı seçenekleri sizin için listeledik.

  • Seçenek 1: Bahçe yüzeyinin durumu; Suni çimin yerleştirileceği yerde bir taş temeliniz varsa, muhtemelen ekstra işlem istemeyecektir. Taşları kolayca çıkarabilir ve bir altlık uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, eski bir kırık çim varsa, önce onu kesmeniz veya kestirmeniz ve ardından yüzeyi iyi bir şekilde hazırlamanız gerekir.
  • Seçenek 2: Çim katmanının kalınlığının ayarlanması; Suni çim saha sadece çocukların oynaması için mi tasarladınız ve başka bir talepte bulunmuyor musunuz? bu durumda, ilk iki adımı atlamaktan ve üçüncü adıma devam etmekten çekinmeyin. Ekstra işlemler gerektirmeden sentetik çiminizin altında bir tabaka granül veya inşaat kumu yeterli olacaktır.
  • Seçenek 3: Suni çim döşenecek alanın büyüklüğü; Sentetik çim alanının büyüklüğü, kurulum maliyetini büyük ölçüde belirler. Geniş bir sentetik çim saha, birbirine yapıştırılması gereken birkaç şeritten oluşacaktır. Ayrıca metrekarelik arazinin hazırlanması gerektiğini de hesaba katmalısınız. Döşenecek alan büyüdükçe, doğru orantılı olarak toplam maliyet de artacaktır.
  • Seçenek 4: Suni çim döşeme işleminde işçilik ücreti; Elbette, tedarikçi tarafından bir suni çim sahanın döşenmesini tercih edebilirsiniz; bu durumda, yerleştirme masraflarının tamamını ödersiniz çünkü ek ücretler de söz konusudur. Ayrıca size az önce verdiğimiz talimatlarla kendiniz de hazırlığa başlayabilirsiniz. Bu durumda, toplam maliyetten önemli ölçüde tasarruf edeceksiniz.

Pratik tasarruf ipuçları

  • Toplu alım indiriminden yararlanın Komşularınız da bahçelerine bir suni çim saha döşetmek istiyorsa, işi birlikte aynı şirketten temin edebilirsiniz. Tedarikçi yalnızca bir sefer için ulaşım ücreti talep edecek ve aletleri yalnızca bir kez kiralamak zorunda kalacaktır. Sonunda bu toplam maliyeti önemli ölçüde düşürecektir.
  • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Suni çim döşemesinde tasarruf etmenin en hızlı yolu birden farklı profesyonellerden teklif istemektir. Bunu çok hızlı bir şekilde ve herhangi bir zorunluluk olmadan aşağıdaki butona tek bir tıklama ile yapabilirsiniz. Daha sonra karşılaştırabileceğiniz ve yararlanabileceğiniz birkaç teklif alacaksınız. Bu şekilde isteklerinize ve bütçenize en uygun şirketi seçebilir ve toplam maliyetten yüzde 30’a kadar tasarruf edebilirsiniz.

Laatste nieuws