Topraklama İşlemi ve Maliyeti

Günümüzün elektrik çektirme standartlarını karşılamak için, evinize bir toprak bağlantısının kurulması gerektiğini unutmamak her zaman önemlidir. Topraklama yapmak, her zaman profesyonel bir elektrikçi tarafından yapılması gereken bir şeydir. Topraklama söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken sadece yerleşimi değil, aynı zamanda hazırlıkları ölçümleri de hesaplamak gerekmektedir. Evinize elektrik bağlatmak istiyorsunuz ve topraklama hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz ? Bu durumda aradığınız her şeyi bu sayfada bulacaksınız.

Topraklama maliyetleri

  
Bir elektrikçiye mi ihtiyacınız var? Önce karşılaştır

Topraklama işleminde maliyet nasıl oluşur ?

maliyetEvinizde topraklama yapmak için alınacak fiyat birkaç faktöre bağlı olarak değişir. İnternette hızlı bir arama yaptığınızda veya birden fazla elektrikçilerden teklif talep ettiğinizde, genellikle oldukça farklı dönüşler alırsınız. Çünkü her elektrikçi kendi işçilik ücretini talep eder ve kendi malzemelerini kullanır. Bu sebeple topraklama işleminde kesin bir maliyet belirlemek doğru olmayacaktır.

Evinizde topraklama işleminin yapılması için çeşitli alıntıların oldukça düşük olmasının nedeni, örneğin hiçbir somut testin yapılmamasıdır. Buna ek olarak, herhangi bir garantiden fiilen yararlanamamanız için denetimle ilgili herhangi bir yardım sunulmaması da mümkündür. Prensip olarak, iyi ve güvenilir bir elektrikçi size her zaman farklı teklifler sunacaktır. Örneğin, genellikle aralarından seçim yapabileceğiniz ve her biri size topraklama için hesaba katmanız gereken ortalama maliyetler hakkında iyi bir fikir verecek olan birkaç teklif alırsınız.

İşlem türü Ortalama tutar
Evinizde topraklama yapmak 800 ila 1000 tl arası

Yukarıda da anlatıldığı gibi, evinizde topraklama yapmak için gereğinden fazla para ödemediğinizden emin olmak istiyorsanız veya tatsız sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız, bir profesyonelden tavsiye almak her zaman önemlidir.  Özellikle topraklama konusu hakkında hiçbir bilginiz yoksa zorunluluk haline gelecektir. Çünkü topraklama yaparken elektrikle iç içe olursunuz ve küçücük bir hata bile sağlığınızı önemli derecede tehlikeye sokabilir. Ayrıca topraklamanın doğru yapılamaması uzun vadede elektriğin toplanmasına bu da evin riske girmesine sebep olacaktır.

Topraklama işleminde nihai maliyeti etkileyen seçenekler

Yukarıdaki bilgiler evinizdeki topraklama işleminin yaklaşık olarak kadara mal olacağına dair bir fikir sağlamalıdır. Artık olası maliyet için bir ön hazırlığınız olduğuna göre, fiyat etiketinin tam olarak hangi bölümlerden oluştuğunu anlamak önemlidir. Topraklama işlemi için, çoğunluk malzeme maliyetine harcanmaktadır. Bu aynı zamanda tüm maliyetlerin yüzde 60’ını oluşturur. Kalan yüzde 40 ise uzman firma tarafından alınan ücretlerin karşılanması için kullanılmaktadır. Sözde ulaşım ve diğer detay maliyetlerin de bu fiyata dahil olduğu söylenmektedir.

Daha önce belirtildiği gibi, topraklama yapılması için belirtilen maliyet fiyatı hiçbir zaman kesin olarak belirlenmemiştir. Birkaç uzman şirketten fiyat teklifi talep ederseniz, yararlanabileceğiniz yapısal bir fiyat farkı olduğunu hemen tespit edebilirsiniz. Ancak, daha önce de bahsettiğimiz gibi, büyük farklılıklar gösterebilecek tek şeyin teklifin fiyatı olmadığını, bunun içeriği için de geçerli olduğunu lütfen unutmayın. Topraklama şirketlerinden gelen teklifleri karşılaştırmak oldukça yararlı olacaktır. Doğru, objektif bir karşılaştırma yaparak yüzde 40’a varan güzel bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Tasarruf ipuçları

kayıt etmekEvinize topraklama yapmak her zaman çok paraya mal olması gerekmeyen bir işlemdir.  Yine de evini inşa eden ya da yenileyen birçok insan için her kuruş oldukça önemlidir. Bu nedenle, evinizde topraklama gerçekleştirme maliyetlerinin sınırlı olmasını sağlayabilecek yararlı birkaç tasarruf ipucu sizin için listeledik.

  • Kendi bölgenizden bir elektrikçi seçin. Topraklamanın gerçekleştirilmesi için alınan işçilik ücretinin bir kısmı, ulaşım gibi detay maliyetlerden oluşur. Bu maliyetler, katedilen kilometreler için yakıtı geri ödemek için elektrikçi tarafından ücretlendirilir. Bu çalışma şekli doğal olarak, mesafe ne kadar uzaksa arama maliyetlerinin de o kadar yüksek olmasını sağlar. Yerel bir elektrikçiyi ile çalışmayı seçmek bu nedenle güzel tasarruflar sağlayabilir.
  • Topraklamada miktar indirimi yapın. Evinizdeki elektrik kontrol edildiğinde çıkan sorun, bu büyük olasılıkla yakın çevrenizdeki diğer insanların da başına gelmiştir. Evinize topraklama yapılması gerekiyorsa, bunun diğer evlerde de geçerli olma ihtimali vardır. Öyleyse aynı şirketten ortak teklif isteyerek her zaman tasarruf edebilirsiniz. Bu şekilde, yüzde 10 gibi iyi bir miktar indirimi alabileceğinizi göreceksiniz. Bunun herkese iyi gelen güzel bir indirim olduğunu söylediğimizde elbette abartmıyoruz.
  • Karşılaştırmak tasarruftur. Evinizde topraklama yapmakla ilgili olarak size verebileceğimiz ilk tasarruf ipucu, birden fazla teklif istemekte yatıyor. Bu, pek çok insanın yapmadığı bir şeydir çünkü açıkça zaman alır, ancak yine de topraklama yapılması için farklı elektrikçilerden teklif istemek ve karşılaştırmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu şekilde faturanızda sadece güzel bir miktar tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda bütçenize ve isteklerinize en uygun şirketle anlaşabilirsiniz.

 

Comments are closed.