Yangından Korunma Sistemleri ve Maliyetleri

Bir işletme sahibiyseniz iş yeriniz hayatınızın büyük bir bölümünü kaplar. Bu sebeple onu en iyi şekilde korumak ve başına gelebilecek aksilikleri önlemek istersiniz. Soygun, deprem, yangın gibi şirketiniz üzerinde önemli bir etkisi olabilecek bazı istenmeyen olaylara karşı her zaman önlemli olmakta fayda vardır. Yangın, iş sahiplerinin başına  en şiddetli felaketlerden biridir. Mutfakta yaşanan kısa devre veya fişte unutulmuş bir tost makinesi gibi küçük hataların neden olabileceği bir olay olduğu için önceden görülmesi zor olabiliyor. Bu nedenle şirketinize iyi bir yangından korunma sağlamanız büyük önem taşımaktadır. İş ürünlerinizin ve çalışanlarınızın sağlığına geldiğinde her zaman dikkatli olmak gerekir. Bu sayfada sizin için olası bir yangına karşı alabileceğiniz önlemleri ve oluşabilecek maliyetleri listeledik.

alarm sistemi

  
Sizin için tam maliyetler nelerdir?

İşletme yangından korunmanın maliyeti nedir?

Yasa, iş yerinizdeki yangının sonuçlarına karşı korunması gereken yolları ortaya koydu. Örneğin, bir ticari işletme açılmadan önce beliril önlemlerin hali hazırda alınması gerektiği kanunlarda da yazar. Binanızda her zaman en az bir yangın çıkışı bulunmalı ve yangın söndürme ekipmanı bulunmalıdır. Ayrıca, her 50 kişi için en az bir eğitimli ER görevlisi bulunmalıdır. Yangın koruma ekipmanlarının ortalama maliyetlerini sizin için listeledik.

Yangından korunma yöntemleri Fiyat (her birim için hesaplanır) Birim fiyatı 
Yangın söndürücü Birim başına 55 ila 300 tl arasında
Yangın battaniyesi Birim başına 15 ila 55 tl arasında
Duman alarmı Parça başına, montaj dahil 45 ila 85 tl arasında
Yağmurlama sistemi Metrekare başına, montaj dahil 25 ila 50 tl arasında

 

 • Bir alışveriş merkezinde bulunuyorsanız. Şirketiniz bir alışveriş merkezinde bulunuyorsa, yangın kapıları ve her şey önceden kurulmuş olacaktır. Bu durumda, abonelik ücreti ödediğiniz merkezi bir yangın koruma servisi de vardır.
 • Bir sokakta alışveriş merkezlerinden bağımsız olarak açarsanız. Şirketiniz bağımsız olarak kurulmuşsa, binanızın yangın güvenliğinin uygun şekilde ayarlandığından emin olmanız gerekir. Ayrıca, bir yangından korunma sistemi kurdurmanız gerekecektir.

Yangından korunma için temel bir paket

Az önce bahsettiğimiz şeyler – yağmurlama sistemi hariç – temel bir paketin parçalarıdır. Bu parçaları tek tek satın alabileceğiniz gibi paket halinde de temin edebilirsiniz. Ancak yangından korunma sisteminizi kurarken ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi ön plana koymalısınız. Prensipte, yeterli müdahale için her odada bir yangın söndürücü, yangın battaniyesi ve duman dedektörü bulunmalıdır. Şirketinizde ne kadar fazla alan varsa, o kadar fazla cihaza ihtiyacınız olur.

Yangın koruma hizmeti

İş yerinizde olası bir yangın durumunda, yangını söndürmek için hazır bulunmanız gerekir. Ancak çoğu durumda, bir yangın çıktığında mülk sahibi mekanda mevcut değildir. Bu nedenle esas olarak bir yangın koruma servisine sahip olmanız gerekir. Bir yangın çıkarsa, tüm acil servisler, sonuçları sınırlamak için hemen çağrılır. Bir yangından korunma hizmetine abonelik ücreti, yıllık veya aylık olarak şirketten şirkete değişiklik gösterir. Yangın koruma hizmeti sadece bir kontrol odası değildir. Çoklu faktörler de dikkate alınır. Örneğin, ekipmanınız üzerinde her yıl bir kontrol yapılır. Yangın söndürücünün raf ömrü sizin için kontrol edilir ve ayrıca yangın çıkışlarının serbest bırakılıp bırakılmadığı ve güvenliğinizin tehlikede olmadığı tetkik edilir.

Yangından korunmada toplam maliyet nasıl bir araya gelir?

Çoğunlukla, seçimler yaparak iş yangından korunma için ne kadar ödeyeceğinizi siz belirlersiniz. Bu seçenekleri sizin için listeledik.

 • Seçim 1: Şirketinizin büyüklüğü . İlk olarak, ticari mülkünüzün taban alanınına göre bir sistem aramanız gerekiyor. İş yerinizde ne kadar çok alana sahip olursanız, işiniz için o kadar fazla yangın koruma teçhizat gerekir. Şirketinizde birden fazla kat varsa,her kat için ayrı bir sistem kurdurmanız  gerekebilir. Örneğin, geri çekilebilir bir yangın merdiveni veya acil durum merdiveni düşünebilirsiniz. Maliyetler satın aldığınız merdiven veya merdiven tipine bağlıdır. Sabit bir yangın merdiven daha pahalıya mal olabilir ancak binanızın boşaltılması gerektiğinde sizin ve çalışanlarınızın güvenliğini sağlayacaktır.
 • Seçenek 2: Şirketinizde kaç personeliniz var? Prensip olarak, her 50 çalışan için en az bir ER memuru bulunmalıdır. Acil müdahale görevlisi, felaketlerle başa çıkmak konusunda uzmanlaşmıştır. Acil müdahale görevlisi aynı zamanda bir binanın nasıl tahliye edileceğini de bilmelidir ve aynı zamanda eksiksiz bir ilk yardım sertifikasına sahip olması gereklidir. Sertifikasını yenileyebilmek için her yıl bir acil müdahale görevlisi yeniden eğitimden geçmelidir. Eğitim masrafları şunlardır: Temel kurs 4 yarım gün için 300 tl ve 2 yarım gün içeren tazeleme kursu yaklaşık 180 tl mal olacak.
 • Seçenek 3: Yangın koruma paketinizin kapsamı. Ticari yangın koruması özel yangın korumasından biraz daha fazlasını içerir. Hala yangın güvenliği gereksinimlerini karşılamadan önce iş yerinizdeki şeyleri ayarlamanız gerekiyorsa, ek bir ücret alınır. İnşaat teknik modifikasyonları bunun en pahalı kısmıdır. Bir yangın güvenlik paketinde aşağıdaki mekanizmarı da seçebilirsiniz:
  – İç Mekan Sirenleri
  – Yangın söndürücü için cam kırılma dedektörleri
  – Panik Butonları
  – Karbonmonoksit dedektörleri vb.

Pratik tasarruf ipuçları

Yangından korunmak önemine kıyasla bütçenizi zorlamaz.Yine de, aşağıdaki tasarruf ipuçlarıyla bu toplam maliyetten kolayca tasarruf edebilirsiniz.

 • Diğer girişimcilerle işbirliği yapın. Elbette her şirket için ayrı ayrı bir kontrol odasına ve yangın koruma şirketine abone olabilirsiniz. Ancak, diğer girişimcilerle işbirliği yapmayı da seçerseniz, kontroller ve ekipman yerleşimi daha verimli olacaktır. Aynı anda çok sayıda katılımcıyla birlikte gelirseniz, acil müdahale kursları da daha düşük ücretlere tabi tutulacaktır.
 • Teklif isteyin.

Teklif isteyin

İş yangın güvenliğinden tasarruf etmenin en hızlı yolu fiyat teklifi istemektir. Aşağıdaki düğme tıklayarak, herhangi bir yükümlülük altına girmeden hemen birden fazla fiyat teklifi talep edebilirsiniz. Bu şekilde toplam maliyetten yüzde 30’a kadar tasarryf edebilirsiniz.

Comments are closed.