Yapay Göletin Kaldırılması ve Maliyetler

Zamanında beğenerek yaptırdığınız gölet zamanla eskir ve kirli bir görünüme sahip olabilir. Özellikle çocuklu ailelerde bahçede bulunan kirli büyük bir su birikintisi tehlike arz edebilir. Hem estetik hem de güvenlik açısından yapay göletinizi kaldırtmak isteyebilirsiniz. Bu sayfada sizin için gölet kaldırma işleminin basamaklarını ve oluşabilecek toplam maliyet hakkında genel bilgileri derledik.

Bahçe

  
Sizin için tam maliyet nedir?

Gölet kaldırma işleminin ilk adımı nedir?

Bir göleti kaldırmak birden fazla basamaktan oluşur. Genellikle içinde balık vardır ve onlara yeni bir yuva verilmesi gerekir. Bir göleti bulunduğu alana büyük zararlar vermeden kaldırtmak için birçok ekipman gerekecektir. Dahası, havuz havzası genellikle bahçenize gömülüdür. Bunların hepsi göletinizi kendi başınıza kaldırmanızı zorlaştıran şeylerdir. En karlı seçenek – işi kendi başınıza halledecek donanıma sahip değilseniz –  bir profesyonel bir şirketle anlaşmaktır. Gölet kaldırma işleminin çeşitli yönlerini ve bununla ilgili maliyetleri sizin için inceledik.

Göleti boşaltmak

Bir göleti boşaltmak, suyu boşaltmaktan daha fazlasıdır. Suyun içinde yaşayan bitkilerin de kaldırılması gerekecektir. Bu bitkiler fiziksel olarak temizlendikten sonra kimyasal arınımının da yapılması gerekecektir. Gölette yaşayan balık ve mikrocanlılara da başka bir yuva verilmelidir. Bir bahçıvan bunu sizin için yapabilir, ancak bir satış sitesine kendiniz de bir reklam yerleştirirseniz bir balık meraklısı balığı ücretsiz veya küçük bir ücret karşılığında toplayabilir. Daha sonra, gölet havzası – eğer gömülü sabit bir havuz havzası kullanılmışsa – kazılmalı ve bertaraf edilmelidir. Havuz tankı yeniden kullanıma uygunsa satılabilir. Konteyner uzun yıllardır oradaysa ve hasar görmüşse, belediye çalışanlarına teslim edilip geri dönüştürülmeye götürülmesi gerekecektir.

Toprağı doldurmak 

Son olarak, havuzun olduğu yeri doldurmanız gerekecek. Bunu inşaatlarda sağlam bir temel oluşturmak için de kullanabileceğiniz bir malzeme ile de yapabilirsiniz; inşaat kumu, üstte bir kiremit veya bahçe toprağı tabakası. Ancak bu konuda kendinize güvenmiyorsanız bunu bir profesyonele yaptırmak en iyisidir.

Hangi hizmet veya ürünü satın alıyorsunuz Hesaplanan fiyat hangi birim başına Birim fiyatı nedir
Tamirci tarafından havuzu boşaltmak ve deliği doldurmak Çalışılan saat başına 45 ila 55 ₺ arası
Havuzdaki deliğin inşaat kumu ile doldurulması Büyük bir inşaat kumu torbası başına Ortalama 75 ₺
Doldurulduktan sonra deliği yeniden asfaltlamak Metrekare başına 30 x 30 cm boyutlarında beton karolar 13 ₺’ den başlayan fiyatlarla

 

  • İnşaat konusunda kendinize güveniyorsanız ; çok çalışmaktan ve göletinizi kendiniz kaldırmaktan korkmuyorsanız, beton kiremit ve inşaat kumu satın almanız yeterlidir. Tüm işi kendiniz yapmanız gerekeceği için fiziksel güvenliği elden bırakmadığınızdan emin olmalısınız.
  • Profesyonel bir şirketle anlaşmayı tercih ederseniz ;Göletinizin bir şirket tarafından kaldırılmasını ve aynı şirket tarafından yeni kaldırım döşemesini tercih ederseniz, karoları kendiniz satın alırsanız saatte 45 ila 55 ₺ arasında bir oran kaybedersiniz.

Gölet kaldırma işleminde toplam maliyet nasıl oluşur ?

Yaptığınız seçimlere göre bir göleti kaldırmak için ne kadar ödeyeceğinizi belirlersiniz. Bu seçenekleri sizin için listeledik.

  • Seçenek 1: Kaldırılacak göletin büyüklüğü ; Küçük bir havuza kıyasla büyük bir havuzda daha fazla zaman harcayacak ve çalışacaksanız maliyetler daha yüksek olacaktır. Ayrıca büyük bir havuzun deliğini doldurmak size her zaman küçük bir havuzun oluşturduğu boşluğu doldurmaktan daha pahalıya mal olur.
  • Seçenek 2: Havuz tankının yapıldığı  malzeme; Belli bir şekle sahip sert bir PVC havuz tankınız varsa tamamı zeminden çıkarılmalıdır. Bu işlem biraz kazma gerektirecektir. Çok büyük bir göletse, havuz tankını çıkarmak için mini bir ekskavatöre ihtiyaç olabilir.
  • Seçenek 3: Göletiniz folyodan ise ; Folyodan yapılmış bir havuz en hızlı şekilde tekrar çıkarılabilir. Havuzu boşalttıktan sonra folyoyu kolayca çıkarabilir, sarabilir ve atabilirsiniz.
  • Seçenek 4: Oluşacak boşluğun doldurulması ; Gölet kaldırılırsa ve bir teras parçası onun yerini alırsa, sadece göleti kaldırmanın maliyetleriyle değil, aynı zamanda dolgu kumu ve kaldırım maliyetleriyle de uğraşmak zorunda kalacaksınız. Bununla birlikte, kazılan alanda bitki yetişmesini istiyorsanız, çukurun bir kısmı bahçe toprağı ile doldurulmalı, ardından tohum ekme ve benzeri işlemlere girişmelisiniz.
  • Seçenek 5: Artık malzemelerin kaldırılması ; Eski göleti profesyonel tarafından belediye bahçesine naklederseniz, bu nakliye ücretini kendiniz ödemeniz gerekecektir. Ancak, bir römorka erişiminiz varsa, havuzu ve diğer malzemeleri kendiniz de atabilirsiniz.

Pratik tasarruf ipuçları

  • Tekrar kullanılmaya uygun olan parçaların yeniden değerlendirilmesi ; Havuz pompası değerli bir şeydir. Yeniden kullanıma uygunsa, pompayı satabilirsiniz. Havuzda değerli balıklar varsa onları da satabilirsiniz.
  • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Göletinizin kaldırılmasını istiyorsanız, birden fazla şirketten ve profesyonelden fiyat teklifi talep ederek oluşacak işçilik maliyetinden en hızlı şekilde tasarruf edersiniz. Bunu aşağıdaki butona tek bir fare tıklamasıyla yapabilirsiniz. Teklifleri karşılaştırabilirsiniz, yani yüzde 30’a varan avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Comments are closed.