Yıkım İşlemi ve Maliyetler

Binanızı yeniletmeyi planlıyorsanız, inşa etmeye başlamadan önce genellikle evinizin bir halihazırda var olan bazı bölümlerini kaldırmanız gerekebilir. İki oda arasındaki duvarı kaldırmak veya bahçeye açılan yeni bir kapı monte ettirmek gibi işlemlerde yıkım gerekecektir. Ağır araçlar gerektiren işlemleri yapmak için genellikle şirketlerle  anlaşırsınız. Bu profesyoneller işi en az  hasarla, güvenli ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilirler. Ayrıca yıkım malzemesinin konteynerini ve bertarafını da sizin için düzenlerler. Bu sayfada bir yıkım işlemi için ortalama ne kadar bütçe ayıracağınızı buradan okuyabilirsiniz.

Maliyetler

Yıkım işlemi için ödediğiniz toplam maliyet büyük ölçüde kişisel isteklerinize bağlıdır. Örneğin bir destek duvarını yıktırabilirsiniz veya tüm duvarları kaldırtıp zeminden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, fiyat şirketten şirkete değişiklik gösterebilir ve deneyimli ve profesyonellerle çalışmak için daha fazla ödersiniz. Aşağıdaki tablo, KDV dahil fiyatların bir göstergesidir.

 

İşlemler Birim fiyatı
Bir alanın komple yıkılması 7,50 ₺ – 12,50 ₺ m 2 başına
Duvarların yıkılması  15 ₺ –  25 ₺ m 2 başına
Tek bir duvarın yıkılması  30 ₺ – m başına 40 ₺
Binanın tamamen yıkılması 40 ₺ – 60 ₺ m 2 başına
Çöp konteyneri kiralama Haftalık 25 ₺- 50 ₺

 

  • Hafif yıkım gerektiren inşaatlar : Yenileme sürecindeyseniz ve bir odanın, zeminin veya evin içindeki duvarların tamamen kaldırılmasını istiyorsanız, bu hafif yıkım olarak sınıflandırılır. Bu gibi hafif yıkım olarak değerlendirilen  için metrekare başına ortalama 10 ₺ ödersiniz. Bu size sahip olduğunuz alanın tamamını yeniden inşa etme fırsatı verir.
  • Duvarların yıkılması : Yeni bir oda ekletmek veya kullanılmayan bir odayı diğeriyle birleştirmek istiyorsanız, belirli duvarların ortadan kaldırılması gerekecektir. Bunun için metrekare başına ortalama 20 ₺ civarında bir maliyet ödüyorsunuz.
  • Komple yıkım: Yenilemek istediğiniz eski bir bahçe kulübeniz varsa veya üzerinde kullanmak istemediğiniz bir yapı bulunan bir arsa satın aldıysanız, temel dahil tamamen yıktırmanız gerekebilir. Bu işlem için metrekare başına ortalama 50 ₺ ödersiniz. Yıkım işlemi tamamlandıktan sonra boş kalan arsaya istediğiniz inşaatı yapma özgürlüğüne sahip olacaksınız.

 

Yıkım işlemlerinde maliyetin oluşması

Yıkım işi çok büyük ölçüde işçilik ücretinden oluşmaktadır. Çoğu zaman makina, bir konteynerin kirası ve çağrı ücretleri de toplam maliyete eklenir. Dolayısıyla fiyat yapısı şu şekildedir: İşçilik maliyetleri toplam fiyatın yüzde 75’ini, makina maliyetleri yüzde 10’unu, konteyner kiralama da yüzde 10’unu ve kalan yüzde 5’i ulaşım ve benzeri maliyetlerini oluşturuyor. Bu yüzden toplam maliyetten tasarruf etmenin en iyi yolu detay işleri kendiniz yapmaktır. Yalnızca konteyner kiralama (ve belki de alet satın alma) için ödeme yaptığınız için, yıkım işinizin toplam fiyatında yüzde 50′ ye kadar tasarruf edersiniz. Büyük bir binanın tamamen yıkılması gibi bazı ağır iş gücü gerektiren durumlarda, bu her zaman mümkün değildir, ancak genellikle dikkate alınması gereken bir seçenektir. Yukarıdaki fiyat yapısı aşağıdaki şemada bulabilirsiniz.

 

Maliyeti etkileyen seçenekler

Yıkım projenizin planlama aşamasında, toplam maliyeti arttıracak veya azalacak etkileyebilecek bir dizi seçenekle karşı karşıya kalacaksınız. Bu seçimleri akıllıca yaparak nihai maliyetten tasarruf edebilirsiniz..

  • Destek duvarlarının kaldırılması : Destek duvarlarının yıkılması, yapısal işlevi olmayan duvarların yıkılmasından çok daha pahalıdır. Belirli duvarları kaldırtmadan toplam fiyattan tasarruf edebilirsiniz.
  • Ağır iş gücü gerektiren işler : Büyük işler daha pahalı olsa da, daha büyük bir iş sunabilirseniz metrekare başına fiyat düşecektir. Çok fazla yıkım işiniz varsa, aşamalı olarak yerine hepsini bir kerede yaptırın.
  • Kendiniz yapın ya da yakınınıza yaptırın : Yukarıda gösterildiği gibi, işi tamamen ya da bir kısmını kendiniz yaparak nihai maliyetten tasarruf edebilirsiniz.

 

Tasarruf ipuçları

Yıkım işleminizi yaptırırken toplam maliyetten tasarruf etmenin birçok yolu vardır. Sizin için en yaygın olanları listeledik.

  • Yerel bir şirketle çalışın: Bölgenizden bir şirketle anlaşarak çağrı ve ulaşım gibi maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz. Konteyner kiralama şirketi gibi profesyonel bağlantılar da çok faydalı olabilir.
  • Miktar indiriminden yararlanın : Çalışılacak alan ne kadar büyükse, metrekare başına fiyat o kadar düşük olacaktır. Yani komşulara planladığınız projeyle ve çalışmayı düşündüğünüz şirketinin hizmetleriyle ilgilenip ilgilenmediklerini sorarsanız, toplam maliyetten tasarruf edebilirsiniz. İş teklifini birlikte yaparak daha verimli çalışabilir ve maiyeti oldukça kısıtlı tutabilirsiniz.
  • Teklifleri karşılaştırın.

 

Teklif isteyin

Toplam maliyetten tasarruf etmenin son ve en etkili yolu, birden farklı şirketlerden gelen teklifleri karşılaştırmaktır. Ücretsiz karşılaştırma aracımızla bunu hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. hiçbir şeye taahhüt etmeden, bölgenizdeki şirketlerden kısa süre içinde bir dizi teklif alacaksınız. Bu şekilde isteklerinize ve bütçenize en uygun profesyoneli seçebilirsiniz.

Comments are closed.