Yüzme Havuzu İnşası ve Maliyeti

Havalar ısındıkça kazaklar kaldırılır ve yenini yazlık kıyafetlere bırakır. Kış aylarının dondurucu soğuğu bitince kendinizi dışarı atmak isteyeceksiniz. Tam bu zamanlarda arka bahçenizde kendinize ait bir yüzme havuzunuz olması yazınızı güzelleştirecektir. Ayrıca uzun vadede sahip olacağınız en güzel lükslerden biri de bir yüzme havuzu yaptırmak ve  kavurucu kendi havuzunuzun keyfini çıkarmaktır. Birçokları için ulaşılamaz bir lüks gibi görünse de her zaman böyle olması gerekmez. Yüzme havuzu inşa etmenin birçok yolu vardır. Bu sayfada gerekebilecek tüm işlemleri ortalama maliyetleriyle birlikte sizin için listeledik.

Hangi yüzme havuzu tercih etmelisiniz?

Yüzme havuzu inşasında her zaman bir şirket ile çalışmanız gerekmeyecektir. Mini ekskavatörünüz varsa – bunu bir inşaat ekipmanı kiralama şirketinden kiralayabilirsiniz – yüzme havuzunuz için boşluğu kendiniz kolayca kazabilirsiniz. Bir yüzme havuzunun kendiniz inşa etmeye karar verdiğinizde yararlanabileceğiniz sistemler sayısızdır. Biraz daha büyük bir bahçe için en yaygın kullanınlan sistem prefabrik folyolu yüzme havuzudur. Folyo malzemeden yapılmış bir yüzme havuzunu inşa edeceğiniz yeri ve iç kısmını çerçevelerseniz havuzunuzun şekli sabitlenir. Çerçeveye bir folyo asarsınız ve ardından havuzu korumak için ekipmanı ve filtreyi bağlarsınız. Kendiniz monte edebileceğiniz bir diğer yüzme havuzu ise jakuzidir. Bu havuz çok daha küçüktür ve bu nedenle daha az alan gerektirir. İçinde gerçekten yüzemezsiniz ancak sıcak suda rahatlayıp vücudunuzu dinlendirmek için birebirdir.

Yüzme havuzu inşaasında ortalama maliyet nedir?

bir yüzme havuzu inşa etmenin ortalama maliyeti

Hangi yüzme havuzunun tercih edilmesi daha avantajlıdır?

Monoblok polyester yüzme havuzunun malzemeleri daha pratiktir ve  daha sağlamdır. Bu yüzme havuzunun sabit bir tabanı ve sabit bir şekli vardır. Genellikle bu havuz dikdörtgen şeklindedir. Bu yüzme havuzunun sağlam bir malzemeden yapılmış olması büyük avantaja sahiptir. Bu nedenle kullanım ömrü, prefabrik folyodan yapılmış bir yüzme havuzununkinden önemli ölçüde daha uzun olacaktır. İnşası da oldukça hızlı ilerleyecektir; Birkaç gün içinde peyzajlı yüzme havuzunuzun keyfini çıkarabilirsiniz. Monoblok bir seramik havuz inşa ettirdiyseniz daha uzun vadeli bir tercih yapmışsınızdır. Bu, açık ara en uzun ömre sahiptir. Özellikler, monoblok polyester yüzme havuzundan daha iyidir.
Yaptırabileceğiniz yüzme havuzları arasında en iyisi ise mimari folyo banyodur. Bu yüzme havuzunu istediğiniz biçimde şekillendirebilirsiniz. Bu yüzme havuzu, folyonun yerleştirildiği beton taban ile yapılmıştır. Yazın bu havuzun keyfini çıkarmak için güzel havalar başlamadan önce kurulmasını sağlamak daha iyidir çünkü inşaatı diğer seçeneklere kıyasla daha uzun sürecektir. Aralarından en yüksek fiyata sahip olanıdır ancak size özel şekli size çok özel bir yüzme havuzu sağlar.

Bir yüzme havuzunun örnek fiyatları nedir?

Hangi yüzme havuzunu yaptırmak istersiniz Havuzun boyutu nedir Havuzun özellikleri nelerdir Kurulum hariç havuz fiyatı nedir
Prefabrik folyo havuzu 5 x 10 metre ve 20 x 20 metre arasında Makul ömür, kendinizi toplayın, sağlam şekil 5.000 ile 15.000 ₺ arasında
Monoblok polyester yüzme havuzu 5 x 10 metre ve 20 x 20 metre arasında Daha uzun ömürlü, sağlam malzeme monte edilmelidir 8.000 ila 30.000 ₺ arası
Mimari folyo banyosu yok İstenilen tüm şekillerde teslim edilebilir 15.000 ila 30.000 ₺ arasında.
Jakuzi 3 metreye 4 metre Küçük havuz, yüzmekten daha rahatlamak için. 2.000 ila 5.000 ₺ arasında.

 Yüzme havuzu inşasında toplam maliyet nasıl oluşur?

Bir yüzme havuzu inşaatı için ne kadar ödeyeceğinizi, satın alırken yaptığınız tercihlere göre siz belirlersiniz. Seçimleri sizin için listeledik.

  • Seçenek 1: İstediğiniz havuzun büyüklüğü; Bir havuz için ne kadar çok alanınız olursa, o kadar çok harcamanız gerekecektir. İnşa edilecek havuzun büyüklüğü ve derinliği maliyetle doğru oranda artacaktır. Bununla birlikte, büyük bir yüzme havuzunun da nihayetinde bakıma ihtiyacı olduğunu ve bu nedenle daha güçlü bir pompa ve filtreye ihtiyaç duyduğunu da unutmamalısınız. Büyük bir yüzme havuzu yaptırmaya karar verdiyseniz; maliyetler uzun vadede de daha yüksek olacaktır. Ancak isteğiniz buysa daha büyük bir havuz ile de çok eğleneceksiniz.
  • Seçenek 2: Havuzunuz hangi malzemeden yapılmıştır? Polyester folyolu bir yüzme havuzu en ucuz varyanttır. Ancak, bu oldukça aşınmaya maruz kalan bir varyanttır. Materyal çok ince olmayabilir; o da gerçekten çok güçlü değil. Ucuz bir malzeme tercih ettiyseniz yaklaşık 10 yıl sonra yüzme havuzunu değiştirmeniz gerekecektir. İçinde folyo bulunan beton bir havuz en pahalıdır ancak betonun korunması nedeniyle bu havuz yıllarca kullanabileceksiniz. Hatta düzenli bakımını atlamayarak 30 yıla kadar bunun tadını çıkarabilirsiniz.
  • Seçenek 3: Yüzme havuzunuz kapanabiliyor mu? Yüzme havuzunuzun kapalı olmasını tercih edebilirsiniz . 1000 ₺’dan  başlayan fiyatlarla kendi kendinize de monte edebileceğiniz güzel bir veranda örtüsü satın alabilirsiniz. Bu, yüzme havuzunuzun kullanım kapsamını da arttıracaktır. Bunun ek bir avantajı, havuzunuza dışarıdan daha az kir girmesidir. Ağaçlardan yaprak ve kuş pisliği artık havuzunuza giremez.

Tasarruf ipuçları

  • Birazını kendiniz yapın. Yüzme havuzu inşası genellikle pahalı bir işlemdir. Bunun çok önemli bir kısmı işçilik ücretleridir. İnşaat hakkında tecrübeniz ve zamanız varsa güvenlik önlemleri alarak belirli işlemlerin hazırlığını yaparak toplam maliyetten tasarruf edebilirsiniz. Örneğin yüzme havuzunun çukurunu mini bir ekskavatör ile kendiniz kazabilir ve açığa çıkan kumu çıkarabilirsiniz. Bu, havuzunuz teslim edildiğinde ve kurulduğunda ön hazırlığının yapılmış olduğu anlamına gelir.
  • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Birden farkı şirketten teklif talep ederek yüzme havuzunuzun inşasından kolayca tasarruf edebilirsiniz. Bunu aşağıdaki butona tek bir fare tıklamasıyla yapabilirsiniz. Kendi bölgenizdeki yüzme havuzu tedarikçilerinden bağlayıcı olmayan teklifler alacaksınız. Bu fiyatları karşılaştırarak bir yüzme havuzu satın alımında yüzde 30’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde bütçenize ve isteklerinize en uygun şirketle anlaşabilirsiniz.

Comments are closed.